Czym zajmuje się podolog?
Okuliści leczą nasze oczy, pulmonolodzy płuca, a kardiolodzy serca. Sprecyzowany zakres specjalizacji jest w dzisiejszych czasach czymś zupełnie normalnym i oczywistym. Czy wiesz jednak, kto dokładnie zajmuje się leczeniem stóp? W naszym artykule przyjrzymy się temu, co właściwie robi podolog, kim jest ten specjalista i kto powinien skorzystać z jego usług.
Spis treści:
- Podolog – kto to jest i czym się zajmuje?
- Kto powinien korzystać z konsultacji podologicznych?
- Najczęstsze problemy – z czym do podologa?
- Zabiegi i badania, które wykonasz u podologa
- Podsumowanie
Podolog – kto to jest i czym się zajmuje?
Podolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem i odpowiednią pielęgnacją stóp. Jego działania mają na celu zadbanie o poprawę stanu zdrowia pacjenta. Nie są to więc zabiegi o charakterze czysto kosmetycznym, ponieważ ich rezultaty dają znacznie więcej niż tylko estetyczny wygląd paznokci oraz stóp.
Warto też zaznaczyć, że podolog, choć zna się na zdrowiu jak mało kto, nie jest jednak lekarzem. Zawód ten bywa określany jako profesja paramedyczna, ale w praktyce podolodzy oprócz praktycznej wiedzy mają czasem wykształcenie medyczne lub ściśle współpracują w swojej pracy z lekarzami i fizjoterapeutami.
Kto powinien korzystać z konsultacji podologicznych?
Z wizyt w gabinecie podologicznym może skorzystać każdy, kto ma problemy związane ze zdrowiem stóp. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Podolog może się też zajmować pomocą osobom cierpiącym na cukrzycę oraz tym, którzy odczuwają dolegliwości z powodu przebytych urazów. Stopy są również szczególnie ważną częścią ciała w przypadku sportowców, dlatego im także zaleca się korzystanie z konsultacji podologa.
Najczęstsze problemy – z czym do podologa?
Przyjrzyjmy się teraz dokładniej temu, czym zajmuje się podolog. Wśród najczęstszych przypadków, kiedy konieczna jest pomoc profesjonalisty od stóp, wymienia się między innymi takie dolegliwości jak:
- Wrastające paznokcie – to problem, który polega na tym, że krawędzie paznokci wbijają się w skórę, powodując ból i obrzęk. Przypadłość może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i nóg, jednak najczęściej występuje na paluchu.
- Grzybica stóp i paznokci – objawami grzybicy są żółte bądź białawe plamy na paznokciach, kruszenie się płytki paznokcia, a także nieprzyjemny zapach. W celu wyleczenia tego wstydliwego problemu podolog może zastosować laseroterapię.
- Odciski i modzele – uciskające obuwie lub nieprawidłowy chód mogą doprowadzić do powstawania twardych struktur na stopach, czyli odcisków. Modzele są z kolei zmianami warstwy rogowej naskórka, a oba problemy powodują ból i dyskomfort.
- Kurzajki – wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego kurzajki mogą występować na dłoniach i stopach, a do tego z łatwością przenoszą się przez kontakt. W celu ich leczenia stosuje się ciekły azot.
- Rekonstrukcja paznokci – w wyniku urazów, stosowania terapii lub wykonywania pewnych zabiegów prawidłowy wzrost paznokcia może zostać zaburzony. Zadaniem podologa jest w takiej sytuacji przywrócenie mu naturalnego wyglądu.
- Nadpotliwość stóp i dłoni – dyskomfort spowodowany nadmierną potliwością jest nie tylko nieprzyjemny, ale wiąże się też z ryzykiem większej podatności na zakażenia. Warto więc zastosować jonoforezę, by poradzić sobie z tym schorzeniem.
Zabiegi i badania, które wykonasz u podologa
Aby podolog mógł odpowiednio dobrać indywidualne metody leczenia, konieczne jest wykonanie badań, które pokażą mu dokładny obraz stanu stóp oraz pozwolą zdiagnozować problemy, z jakimi mierzy się pacjent.
Podstawą jest badanie manualne, które podolog wykonuje, aby wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Dzięki rozwiniętej technologii, dokładniejsze badania wykonuje się następnie na podoskopie, planografie oraz na macie sensorycznej. To wszystko pozwala szczegółowo określić, jakie są zaburzenia stóp i jak powinno się je korygować.
Codzienna praca podologa polega także na profesjonalnym skracaniu paznokci, ich rekonstrukcji, wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak pedicure podologiczny, peeling, masaż stóp oraz nawilżanie skóry stóp. Specjaliści mogą też wykonywać zabiegi poprawiające krążenie w kończynach dolnych.
Podsumowanie
W przypadku stóp ważny jest nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie. Aby zadbać o ich dobrą kondycję, warto korzystać z opieki podologa, który doradzi Ci, jaką pielęgnację stosować, a także wykona wszystkie potrzebne badania oraz zabiegi. Pamiętaj, że dobry podolog to profesjonalista, który posiada wiedzę z zakresu podologii, dermatologii, ortopedii, chirurgii i fizjoterapii. Dzięki temu Twoje leczenie będzie bezpieczne i skuteczne.