Ból, obrzęk i zaczerwienienie. Wrastający paznokieć to bardzo często spotykane schorzenie, z problemem tym może się bowiem mierzyć nawet co piąta osoba. Na czym to dokładnie polega? Jakie są objawy wrastającego paznokcia? Jak go leczyć? Dowiedz się, czy problem ten dotyczy również Ciebie i sprawdź, jak należy postąpić jeśli się on pojawi.
Spis treści:
- Czym jest wrastający paznokieć? Jak go rozpoznać?
- Wrastający paznokieć – przyczyny
- Jak poradzić sobie z bólem przy wrastającym paznokciu?
- Wrastający paznokieć – leczenie u specjalisty
- Czy wrastającym paznokciom da się zapobiegać?
- Podsumowanie
Czym jest wrastający paznokieć? Jak go rozpoznać?
Wrastający paznokieć to schorzenie, które może dotyczyć praktycznie każdego – zarówno mężczyzn, jak i kobiet, dorosłych oraz dzieci. Polega ono na tym, że paznokieć zagłębia się w otaczające go tkanki skóry, co wywołuje niepożądane reakcje organizmu. Najczęściej problem dotyczy paznokci u stóp, zwłaszcza palucha.
Jakie objawy wywołuje wrastający paznokieć? Na początku jest to zaczerwienienie, obrzęk i ból, a następnie może się pojawić nawet ropna wydzielina i przerost wału okołopaznokciowego. Efektem jest też nieraz zauważalna zmiana kształtu paznokcia.
Wrastający paznokieć – przyczyny
Wrastające paznokcie nie biorą się znikąd. Przyczyn tego problemu może być wiele, są wśród nich między innymi:
- noszenie zbyt ciasnych butów (szczególnie na obcasie) oraz rajstop i skarpetek,
- niewłaściwy sposób obcinania paznokci, który polega przede wszystkim na zbytnim zaokrąglaniu bocznych brzegów,
- urazy powstałe na przykład w wyniku przytrzaśnięcia palca,
- budowa paznokcia i stopy, paluch koślawy oraz inne deformacje,
- otyłość i niektóre choroby przewlekłe takie jak cukrzyca,
- czynniki genetyczne, czyli wrodzone skłonności, na które nie mamy wpływu.


Jak poradzić sobie z bólem przy wrastającym paznokciu?
Wrastający paznokieć powoduje często ból, który jest szczególnie dotkliwy przy chodzeniu. Jak poradzić sobie z tym dyskomfortem? Podstawowym rozwiązaniem jest oczywiście wyleczenie przyczyny, jednak zanim uda nam się to zrobić, możemy oczywiście skorzystać ze sposobów na łagodzenie bólu.
Pierwszym z nich jest moczenie obolałej stopy w ciepłej wodzie z mydłem. Czynność tę można powtarzać kilka razy dziennie, ponieważ namoczony paznokieć staje się nieco bardziej elastyczny. Jeśli taki zabieg nie uśmierza bólu, konieczne może się okazać wzięcie leków przeciwbólowych. Pamiętaj jednak, że są to jedynie rozwiązania doraźne, które nie rozwiążą przyczyny problemu.
Wrastający paznokieć – leczenie u specjalisty
Na szczęście wrastający paznokieć to problem, z którym można sobie poradzić. Jego leczeniem zajmuje się przede wszystkim podolog bądź dermatolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Stosują oni jedną z kilku metod leczenia.
- Leczenie zachowawcze – czyli ochrona skóry przed uciskiem wywoływanym przez wrastający paznokieć. Wyróżniamy tu tamponadę z użyciem opatrunku, oklejanie skóry taśmami, czyli taping, a także odpowiednio wykonane podcięcie płytki paznokcia.
- Leczenie farmakologiczne – w przypadku wrastających paznokci konieczne może się okazać zastosowanie środków odkażających i leków przeciwbakteryjnych.
- Leczenie chirurgiczne – u niektórych pacjentów potrzebna jest interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu nadmiaru tkanek z wałów okołopaznokciowych lub wycięciu bocznej części płytki paznokcia.
Ostateczną decyzję o formie leczenia podejmuje zawsze specjalista, który po zbadaniu pacjenta jest w stanie dostosować metodę terapii do konkretnego przypadku.
Czy wrastającym paznokciom da się zapobiegać?
W przypadku prawidłowej pielęgnacji paznokci i odpowiedniego dbania o stopy, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wrastania paznokcia w skórę. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednią higienę oraz o to, by przycinać paznokcie na prosto, bez zaokrąglania brzegów. Konieczne jest też noszenie wygodnych, nie za ciasnych butów.
W niektórych przypadkach nie uda nam się niestety zapobiec temu schorzeniu. Chodzi tu zwłaszcza o pacjentów, u których problemy zdrowotne powiązane są z innymi chorobami czy też przyjmowanymi lekami. Jeśli wiesz, że znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, zadbaj o to, by w porę zareagować i jak najszybciej udać się do specjalisty.
Podsumowanie
Jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologa, jest wrastający paznokieć. Objawy tego schorzenia to przede wszystkim ból, zaczerwienienie palca, obrzęk, a nawet wydzielina ropna. Jeśli zauważysz u siebie wymienione dolegliwości, koniecznie udaj się na konsultację do specjalisty. Wdrożenie leczenia pozwoli Ci pozbyć się bólu szybko i skutecznie.
