Wszyscy wiemy, że wygląd nie jest najważniejszy, jednak powinniśmy sobie też zdawać sprawę z tego, jak istotną rolę pełni on w dzisiejszych czasach. Jeśli chcesz prezentować się atrakcyjnie, musisz zadbać o każdy detal, nawet ten z pozoru tak niewidoczny jak skóra na stopach. Co zrobić, by była ona gładka i zadbana? Jak sobie poradzić, gdy doskwiera nam zbyt twarda skóra na stopach? Sprawdzimy to w naszym artykule.
Spis treści:
- Skąd bierze się zgrubiała skóra na stopach?
- Zbyt twarda skóra na stopach – domowe sposoby
- Zgrubiała skóra na stopach a wizyta u podologa
- Pumeks na zgrubiałą skórę – czy warto go stosować?
- Zbyt twarda skóra na stopach a pękające pięty
- Podsumowanie
Skąd bierze się zgrubiała skóra na stopach?
Zgrubiała skóra na stopach to problem, który zazwyczaj nie powoduje bólu, ale może wywoływać dyskomfort związany z nieestetycznym wyglądem i tym, że skóra jest nieprzyjemna w dotyku. Zanim powiemy Ci, jak możesz zaradzić takiej sytuacji, sprawdźmy, skąd w ogóle bierze się zgrubiała skóra na stopach.
Zbyt twarda skóra na stopach może pojawiać się zwłaszcza latem, w określonych warunkach, takich jak chodzenie boso po gorącym piasku czy długie moczenie stóp w słonej lub chlorowanej wodzie.
Zdarza się też jednak, że skóra zmienia swoją strukturę na skutek otyłości lub chorób takich jak łuszczyca, cukrzyca bądź niedoczynność tarczycy. Powstawaniu zrogowaceń sprzyjają też podeszły wiek i nieprawidłowy sposób chodzenia.
Zbyt twarda skóra na stopach – domowe sposoby
Lubisz próbować rozwiązań, które bazują na łatwych do znalezienia produktach? Jeśli stan skóry nie jest zbyt poważny, możesz spróbować na początek jednego z domowych sposobów, by poprawić kondycję swoich stóp. Wśród metod na zmiękczenie skóry wymienia się m.in.:
- namaczanie stóp w ciepłej wodzie z olejkiem lub solą do kąpieli przez około 15-20 minut;
- kąpiele dla stóp w wodzie z siemieniem lnianym czy też w kwaśnym mleku;
- smarowanie zrogowaceń sokiem z cebuli, który zawiera kwasy o właściwościach zmiękczających;
- nałożenie na stopy na kilkanaście minut domowej maski z oliwy z miodem lub z jogurtu naturalnego i banana;
- domowe peelingi z oliwy i cukru lub soli, mające zetrzeć warstwę martwego naskórka.
Niektóre z tych sposobów brzmią zaskakująco, prawda? Jeśli wątpisz w ich skuteczność, zdecyduj się na profesjonalne metody leczenia zgrubiałej skóry na stopach u podologa.


Zgrubiała skóra na stopach a wizyta u podologa
Profesjonalna pielęgnacja zgrubiałej skóry na stopach w gabinecie podologicznym zaczyna się przede wszystkim od usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka. W tym celu przeważnie namacza się stopy, a później stosuje się specjalne frezarki, które działają delikatnie i nie podrażniają skóry.
Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest odpowiednie nawilżenie stóp. Kremy i zwykłe kosmetyki mogą nie być w tym przypadku wystarczające, dlatego podolog zdaje się często na sprawdzone preparaty lecznicze, zawierające m.in. witaminę E, glicerynę i oleje roślinne. Te elementy nie tylko nawilżają, ale także odżywiają skórę.
Należy jednak pamiętać, że jednorazowe nawilżenie to zdecydowanie za mało. Kremy należy stosować regularnie, by utrzymać dobre efekty.
Pumeks na zgrubiałą skórę – czy warto go stosować?
Wiele osób uważa, że zgrubiałej skóry najlepiej pozbywać się pumeksem. Dermatolodzy i podolodzy często jednak przestrzegają przed tą metodą, tłumacząc, że podrażniona skóra będzie tylko jeszcze częściej się odnawiać i szybciej twardnieć. Zamiast pumeksu warto więc używać delikatnego peelingu, który nie uszkadza naskórka i jest bezpieczny dla stóp.
Zbyt twarda skóra na stopach a pękające pięty
Nadmierne, nieleczone rogowacenie skóry na stopach może doprowadzić do pękania pięt i powstawania rozpadlin wywołujących nawet niekiedy dolegliwości bólowe. Pękające pięty nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale również narażają skórę na działanie bakterii i powstawanie stanów zapalnych. Warto więc w porę zadbać o suchą skórę na stopach, by nie dopuścić do takich nieprzyjemnych konsekwencji.
Podsumowanie
Usuwanie zrogowaciałego naskórka i regularne nawilżanie specjalnymi preparatami to podstawa w dbaniu o estetyczny wygląd stóp. Warto się o nie troszczyć przez cały rok, a nie tylko latem, gdy nosimy odkryte buty i wystawiamy naszą skórę na widok. Pamiętaj, że w przypadku problemów z nadmiernym rogowaceniem naskórka możesz zwrócić się po pomoc do podologa, który wykona profesjonalne zabiegi i zastosuje produkty lecznicze. Wizyta u specjalisty jest bowiem najskuteczniejszym rozwiązaniem.