Rekonstrukcja i protetyka paznokcia
To zabiegi, których zadaniem jest przywrócenie fizjologicznego, naturalnie wyglądającego paznokcia. Zabieg ten zalecany jest w sytuacji gdy nie ma prawidłowego wzrostu paznokcia w wyniku wcześniejszego urazu mechanicznego, onycholizy, usunięcia chirurgicznego płytki paznokcia, czy w przebiegu chorób prowadzących do atrofii paznokci (chemioterapia, radioterapia). Zwykle jest to problem natury estetycznej, który obniża komfort życia. Nowy wygląd paznokcia nie tylko niweluje dyskomfort, ale także umożliwia prawidłowy wzrost naturalnej płytki i zabezpiecza łożysko przed uszkodzeniami. Efekt ten można uzyskać na dwa sposoby, poprzez:
⁃ rekonstrukcje – wykonywaną przy życiu żeli podologicznych światłoutwardzalnych, które mają dodatkowe działanie ochronne i przeciwgrzybicze. Tę metodę zaleca się przy stosunkowo niedużych ubytkach płytki.
⁃ protetykę – metodę odtworzenia paznokcia przy użyciu tzw. protezy płaskiej. Jest to płytka z tworzywa, którą stabilizuje się specjalnymi polimeryzującymi pastami. Metoda ma zastosowanie przy znacznych ubytkach płytki.
Na koniec zabiegu podolog zaleca prawidłową pielęgnację domową. Rekomenduje się zmianę rekonstrukcji/ protezy po upływie 6 tygodni.