Jak leczyć grzybicę paznokci u stóp?
Według szacunków może na nią cierpieć aż 10% populacji, a w przypadku osób starszych może to być nawet prawie 50%. Mowa tu o grzybicy paznokci, która rozwija się zarówno na stopach, jak i na dłoniach. Czym jest to schorzenie? Co powoduje grzybicę, jakie są jej objawy i przede wszystkim – jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania szukaj w naszym artykule.
Spis treści:
- Czym jest grzybica paznokci i co ją wywołuje?
- Grzybica paznokci – objawy, po których ją rozpoznasz
- Jak można zarazić się grzybicą paznokci? Tego unikaj
- Grzybica paznokci – leczenie. Poznaj skuteczne sposoby
- Podsumowanie
Czym jest grzybica paznokci i co ją wywołuje?
Grzybica paznokci to popularna nazwa określająca onychomikozę, czyli infekcję powstającą w wyniku zakażenia drobnoustrojami. Za jej rozprzestrzenianie się odpowiedzialne są dermatofity, drożdżaki i pleśnie, które bytują na powierzchni skóry.
Schorzenie to może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp, jednak znacznie częściej spotykana jest ta druga lokalizacja. Infekcja może przyjąć postać podpaznokciową, powierzchniową lub wewnątrzpaznokciową, a w zależności od tego rodzaju choroba wywołuje inne objawy.
Grzybica częściej występuje u pacjentów, którzy zmagają się z cukrzycą lub łuszczycą. Może ona też dotykać osób, u których obniżona jest odporność lub występują zaburzenia autoimmunologiczne, ponieważ w ich przypadku drobnoustroje z większą łatwością wywołują w organizmie zakażenia.
Grzybica paznokci – objawy, po których ją rozpoznasz
Nie wiesz, czy problem, o którym mówimy, dotyczy również Ciebie? Sprawdźmy, jak rozpoznać grzybicę paznokci u stóp.
Najczęściej występujące objawy grzybicy to przede wszystkim niepokojąco wyglądające przebarwienia na paznokciach. Mogą one przybierać biały, żółty, szary bądź nawet brązowy kolor, w zależności od drobnoustroju, który jest odpowiedzialny za infekcję. Zmiana zazwyczaj pojawia się najpierw na brzegach paznokcia i z początku dotyczy przeważnie tylko pierwszego lub piątego palca.
Przebarwienia to wyraźny, ale nie jedyny objaw grzybicy paznokci. Innymi sygnałami, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, są między innymi kruchość i łamliwość paznokci oraz nietypowe odkształcenia, zgrubienia i pofałdowania. Warto też zareagować, gdy paznokcie zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.
Jak można zarazić się grzybicą paznokci? Tego unikaj
Grzybica paznokci u stóp to schorzenie, którego bardzo łatwo można się nabawić przez zwykłą nieostrożność. Co może do tego doprowadzić? Czynności zwiększające ryzyko zakażenia grzybicą to przede wszystkim:
- nienoszenie klapków w łazienkach, z których korzysta wiele osób, czyli na przykład na basenach czy w siłowniach;
- korzystanie ze wspólnego ręcznika, nożyczek lub cążek do paznokci z osobą, która jest już zakażona grzybicą;
- używanie niezdezynfekowanego obuwia w miejscach takich jak kręgielnia czy lodowisko;
- korzystanie z usług kosmetycznych w salonie, w którym nie sterylizuje się odpowiednio sprzętu;
Warto więc zwracać w takich sytuacjach uwagę na zachowanie niezbędnego poziomu higieny, by zapobiegać zakażeniu grzybicą. W dalszej części artykułu sprawdzimy, co zrobić, jeśli mimo wdrożenia profilaktyki nie uda nam się uniknąć tego problemu.
Grzybica paznokci – leczenie. Poznaj skuteczne sposoby
W przypadku wystąpienia grzybicy paznokci często stosuje się leczenie farmakologiczne, które może przynieść efekty, ale często wiąże się też niestety z bardzo konkretnymi wadami. Leki przeciwgrzybicze mogą niekorzystnie wpływać na wątrobę, a leki aplikowane zewnętrznie często nie docierają w głąb płytki paznokcia i nie rozwiązują problemu.
A więc jak leczyć grzybicę paznokci? Najskuteczniejszą metodą jest leczenie laserowe, które nie naraża pacjenta na niekorzystne efekty uboczne, nie obciąża całego organizmu i jest przy tym wszystkim zupełnie bezbolesne. Na czym ono polega?
Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania mykologicznego, podolog stosuje terapię laserem neodymowo-jagowym. Laser przenika przez paznokieć i zabija wszystkie formy grzyba, eliminując problem u samego źródła. Aby leczenie było efektywne, należy wykonać około 4-6 zabiegów w odstępach dwutygodniowych. Dzięki temu paznokieć odrasta zdrowy.
Podsumowanie
Grzybica paznokci może być poważnym problemem, który wywołuje u pacjenta dyskomfort utrudniający wykonywanie aktywności fizycznych, a dodatkowo zdarza się, że powoduje również kompleksy z powodu nieestetycznego wyglądu stóp. Na szczęście jest to schorzenie, które można leczyć. W Instytucie Zdrowej Stopy wykonamy dla Ciebie specjalistyczne zabiegi laserowe, które pozwolą pozbyć się problemu i zapomnieć o grzybicy.