Kurzajki – czym są? Jak wygląda leczenie?
Większość ludzi na świecie przynajmniej raz w życiu miała kurzajkę. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to jedna z najczęściej pojawiających się zmian na skórze. I choć nie wywołuje ona bólu, to koniecznie należy w porę zadbać o jej skuteczne leczenie. Sprawdź, czym tak naprawdę są kurzajki i skąd się biorą, a także dowiedz się, jak im zapobiegać.
Spis treści:
- Kurzajki – co to jest i skąd się biorą?
- Jak wyglądają kurzajki? Sprawdź, jak je rozpoznać
- Kurzajki, leczenie – skuteczna krioterapia kurzajek
- Czy kurzajkom da się zapobiegać?
- Podsumowanie
Kurzajki – co to jest i skąd się biorą?
Na pewno słyszałeś już kiedyś tę nazwę, ale czy wiesz, czym dokładniej są kurzajki? Inaczej mówiąc, są to brodawki zwykłe, które przyjmują postać grudkowatych zmian na skórze. Pojawiają się one na różnych częściach ciała, jednak najczęściej występują na stopach i dłoniach.
Jak powstają te nieestetyczne brodawki? Za ich powstawanie odpowiadają niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego, potocznie znanego jako HPV. Gdy dochodzi do zakażenia jego łagodną postacią, u pacjenta zaczynają się pojawiać kurzajki.
Warto już na początku zaznaczyć, że nie są to zmiany wywołujące ból. W niektórych przypadkach chora skóra może piec lub być bardziej wrażliwa niż zwykle, ale to przede wszystkim aspekt wizualny jest największym problemem. Dlaczego?
Jak wyglądają kurzajki? Sprawdź, jak je rozpoznać
Zauważyłeś na swojej skórze niepokojącą zmianę albo nietypowe zgrubienie? Jak sprawdzić czy to kurzajka? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że wygląd brodawki może zależeć od stadium jej wzrostu, a do tego od indywidualnych uwarunkowań.
Na początku kurzajka przypomina wyglądem odcisk i nie jest niczym więcej niż płaskim zgrubieniem na skórze. Później zaczyna ona jednak rosnąć. Z czasem może się też zmienić jej kolor i struktura – naskórek staje się wtedy chropowaty i nieprzyjemny w dotyku.
Kurzajki zazwyczaj występują pojedynczo, ale czasem rozsiewają się i pojawiają w większych ilościach. Mogą one mieć od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów, a rozbieżność ta zależy od etapu wzrostu brodawki.
Różnić się może także barwa, ponieważ zmiany zazwyczaj mają ten sam kolor co skóra, ale w niektórych przypadkach stają się bardziej szare lub wręcz brunatne. Czasem w strukturze brodawki pojawiają się też małe, czarne kropki, nazywane korzeniem kurzajki.

Kurzajki, leczenie – skuteczna krioterapia kurzajek
Kurzajki to problem, z którym wiele osób próbuje sobie poradzić samodzielnie. Do domowych metod na brodawki należy przede wszystkim stosowanie jaskółczego ziela, mniszka lekarskiego lub okładów z czosnku. Żaden z tych sposobów nie powinien jednak zastępować profesjonalnej konsultacji medycznej.
Dermatolog lub podolog dobierze metodę leczenia odpowiednio do rodzaju brodawki. Jedną z możliwości jest zastosowanie preparatów chemicznych działających powierzchniowo, jednak w wielu przypadkach ich użycie może się okazać niewystarczające lub wręcz podrażnić zdrową skórę dookoła zmiany.
Skuteczną i bezbolesną metodą leczenia jest natomiast krioterapia kurzajek. Wykorzystuje się do niej ciekły azot, który niszczy zakażony naskórek, wymrażając brodawkę. Kurzajka zamienia się w wysuszony strup, który z czasem odpada, pozostawiając zdrową skórę.
Zabieg ten jest szybki i ogranicza ryzyko powstania blizn, a do tego można go przeprowadzać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po wykonaniu krioterapii podolog zaleci też odpowiednią pielęgnację skóry stopy, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort pacjenta.
Czy kurzajkom da się zapobiegać?
Występowanie kurzajek jest ściśle powiązane z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który bardzo łatwo przenosi się z osoby na osobę. Warto więc wiedzieć, jakie środki ostrożności można podjąć, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kurzajek.
Niebezpieczny jest przede wszystkim bezpośredni kontakt z brodawkami, a także dotykanie powierzchni, z którymi się one stykały. Miejscem zakażenia może więc być prysznic na basenie lub sauna oraz inne przestrzenie, w których pozostaje złuszczony naskórek. W takich sytuacjach należy więc koniecznie nosić klapki i stosować się do zasad higieny.
Podsumowanie
Kurzajki nie wywołują bólu, ale nie są też niczym przyjemnym. Nieleczone mogą łatwo się roznosić, co tylko potęguje problem. Zmiany na naszym ciele są związane z obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego, którym łatwo jest się zarazić. Dlatego częścią profilaktyki kurzajek jest też budowanie odporności. A co, jeśli pojawią się już one na Twojej skórze? Profesjonalna krioterapia kurzajek pozwoli Ci skutecznie pozbyć się brodawek.
