Szacuje się, że ze wstydliwym problemem, jakim jest grzybica paznokci, może się mierzyć nawet 10% populacji. Zakażenie to dotyka więc naprawdę wielu osób, jednak większość z nas nie zdaje sobie przeważnie sprawy z tego, jak ono dokładnie przebiega i czym jest spowodowane. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jakie są przyczyny grzybicy paznokci oraz jak wygląda jej leczenie i profilaktyka. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
- Czym jest grzybica paznokci i jak ją rozpoznać?
- Grzybica paznokci – przyczyny
- Jak leczy się grzybicę paznokci?
- Profilaktyka grzybicy paznokci
- Podsumowanie
Czym jest grzybica paznokci i jak ją rozpoznać?
Grzybica paznokci to nazwa stosowana powszechnie do określania onykomichozy, czyli zaraźliwej choroby paznokci. Może ona mieć zarówno postać podpaznokciową, jak i wewnątrzpaznokciową oraz powierzchniową.
Zakażenie da się łatwo rozpoznać, ponieważ, niestety, wywołuje ono u pacjenta charakterystyczne objawy i nieestetyczne zmiany na paznokciach. Grzybicę poznasz po:
- przebarwieniach na powierzchni paznokcia – mogą one mieć kolor żółty, biały, brązowy lub brunatny,
- nietypowym pogrubieniu bądź pofałdowaniu płytki paznokcia,
- dużej łamliwości i kruchości paznokcia,
- nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z okolicy paznokcia,
- odchodzeniu paznokcia od łożyska,
- bólu i zapaleniu wałów paznokciowych.
Grzybica paznokci – przyczyny
Skąd to wszystko się bierze? Grzybicę paznokci wywołują dermatofity antropofilne, grzyby lub drożdżaki. Co ciekawe, wiele z tych mikroorganizmów może niezauważenie przebywać na naszej skórze. Nie sprawiają one wtedy problemów, ponieważ dopiero w sytuacji obniżonej odporności wywołują zakażenie.
To właśnie ten element sprawia, że z grzybicą mierzą się częściej osoby starsze i przewlekle chore. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę czy też łuszczycę, powinieneś zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad profilaktyki.
Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż u wymienionych osób ryzyko jest najwyższe, to grzybica paznokci może dotknąć każdego. W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi więc do zakażenia?
Grzyby, drożdżaki i inne drobnoustroje bardzo dobrze funkcjonują w środowiskach wilgotnych i ciepłych. Z tego powodu bardzo łatwo możemy wejść z nimi w kontakt na basenie czy na siłowni. Ważne jest więc noszenie klapków pod prysznicami w miejscach publicznych.
Ponadto bardzo istotne jest stosowanie się do zasad higieny. Nie powinno się współdzielić z innymi ręczników, obuwia ani przyrządów kosmetycznych. Kontakt ten należy ograniczyć zwłaszcza wtedy, gdy na przykład wiemy, że ktoś z domowników choruje na grzybicę.
Do zakażenia może też dojść wtedy, gdy nosimy skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów oraz zbyt ciasne obuwie. Uszkodzenia mechaniczne paznokcia także sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.
Jak leczy się grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci to niestety jeden z tych problemów zdrowotnych, których dość ciężko się pozbyć. Tego typu problem często może nawracać, a do tego istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji lub trwałych uszkodzeń paznokcia. Temat leczenia warto więc skonsultować w gabinecie podologicznym.
Leczenie grzybicy może polegać na stosowaniu preparatów miejscowych lub leków doustnych. Skuteczną metodą jest również laseroterapia. Wiązka światła może dotrzeć do głębi paznokcia i skóry, gdzie zabijane są wszystkie formy grzyba. Co ważne, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.
Profilaktyka grzybicy paznokci
Z wcześniejszej części naszego artykułu wiesz już, dlaczego powstaje grzybica paznokci. Przyczyny zakażenia pozwalają się też łatwo domyślić, jak wygląda profilaktyka w przypadku tej dolegliwości. Zbierzmy jednak kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, by uniknąć grzybicy:
- Dbaj o higienę stóp – myj je regularnie, osuszaj i nawilżaj.
- Noś klapki na basenie, siłowni i w innych miejscach, gdzie jesteś narażony na kontakt z grzybami i bakteriami.
- Nie korzystaj z cudzych ręczników, obuwia i przyrządów kosmetycznych.
- Wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów i wygodne obuwie.
Podsumowanie
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące przebarwienia paznokci lub ich nietypowe pogrubienie bądź pofałdowanie, to znak, że możesz mierzyć się z grzybicą. Może ona być spowodowana przez wiele różnych czynników, jednak najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub niezachowanie odpowiedniej higieny w miejscu takim jak basen. A co zrobić z grzybicą? Najlepiej udać się do podologa, który dobierze najlepszą metodę leczenia. Wybierz profesjonalną pomoc, by skutecznie pozbyć się nieestetycznego problemu.