Nadmierna potliwość stóp – przyczyny i leczenie
Spocone stopy w letni, upalny dzień lub po intensywnym wysiłku to normalna reakcja organizmu, która nikogo nie powinna dziwić. Jednak u niektórych osób potliwość jest tak wzmożona, że znacznie przekracza powszechnie akceptowalne standardy. Co wtedy zrobić? Czy można zwalczyć ten proces? Dowiedz się więcej na temat nadmiernej potliwości stóp – czytaj dalej.
Spis treści:
- Czym jest nadmierna potliwość stóp i dłoni?
- Nadmierna potliwość stóp – przyczyny
- Domowe sposoby na pocące się stopy – czy warto?
- Nadmierna potliwość stóp – leczenie u podologa
- Podsumowanie
Czym jest nadmierna potliwość stóp i dłoni?
Czy wiesz, że z całego ciała to właśnie w obrębie stóp znajduje się najwięcej gruczołów potowych? Wydzielanie tej substancji jest czymś zupełnie normalnym, to właśnie w ten sposób organizm pozbywa się toksyn.
Czasem jednak mamy do czynienia z nadpotliwością, czyli wzmożoną produkcją potu. Proces ten jest wtedy bardzo intensywny i przestaje on służyć termoregulacji. Do tego często pojawia się nieprzyjemny zapach oraz dyskomfort.
Nadmierna potliwość stóp i dłoni jest problemem samym w sobie, ale może też prowadzić do innego rodzaju komplikacji. Wilgotne środowisko stanowi bowiem świetne warunki do rozwoju grzybów, a także naraża nas na powstawanie kurzajek, czyli brodawek wirusowych.
Warto być świadomym tych zagrożeń i nie odwlekać wizyty u specjalisty. Szybkie rozwiązanie kłopotu może nas uchronić przed trudniejszymi do wyleczenia zakażeniami.
Nadmierna potliwość stóp – przyczyny
Za nadmierne pobudzenie i wzmożoną pracę gruczołów potowych może odpowiadać wiele różnych czynników. Są wśród nich między innymi:
- choroby przewlekłe i ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy otyłość
- niektóre choroby neurologiczne
- zaburzenia hormonalne oraz nadczynność tarczycy
- przyjmowanie niektórych rodzajów leków (w tym na przykład leków dermatologicznych, endokrynologicznych i antydepresantów)
Na pojawienie się nadmiernej potliwości stóp może jednak wpływać także sam styl życia. To z kolei oznacza, że da się wdrożyć profilaktykę, która ograniczy ryzyko powstania lub nasilenia się tego schorzenia. Jakie zwyczaje warto więc wyeliminować ze swojej codziennej rutyny?
Częste spożywanie pikantnego jedzenia i stosowanie ostrych przypraw może wzmagać problem związany z potliwością. Niekorzystne nawyki to także noszenie skarpetek z tworzyw sztucznych oraz zaniedbywanie higieny. Jak zawsze w kwestii zdrowia, warto też postarać się ograniczyć stres, który często wywołuje niepożądane reakcje organizmu.
Domowe sposoby na pocące się stopy – czy warto?
W przypadku wielu dolegliwości istnieją różne proste sposoby na pozbycie się kłopotu. Warto jednak zastanowić się, czy są one skuteczne i czy rozwiążą przyczyny problemu, czy może tylko zamaskują objawy.
W przypadku nadpotliwości stóp, a także dłoni, często zaleca się picie naparów z różnego rodzaju ziół. Są to przede wszystkim szałwia i melisa, które w naturalny sposób redukują stres i uspokajają organizm, a przy okazji często ograniczają potliwość.
Innym domowym sposobem na pocące się stopy jest mycie stóp z użyciem odpowiednich substancji. Zaleca się dodanie do wody olejku z drzewa herbacianego, czarnej herbaty albo ziół takich jak szałwia czy rumianek. Mają one regulować pracę gruczołów potowych. Wskazane metody nie są jednak w stanie rozwiązać problemu u wszystkich pacjentów.
Nadmierna potliwość stóp – leczenie u podologa
Domowe sposoby mogą zminimalizować uciążliwość problemu, jednak najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z nadmierną potliwością stóp jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Terapia przeprowadzona w gabinecie podologicznym może zatrzymać schorzenie nawet na dwa lata. Jak to możliwe?
Rozwiązaniem na ponadprzeciętną potliwość jest zastosowanie jonoforezy. Jest to zabieg, który polega na umieszczeniu stóp w wodzie poddanej działaniu prądu galwanicznego. Pod wpływem jego działania kanały jonowe w gruczołach zamykają się i przestają wydzielać pot.
Zabieg jonoforezy jest zupełnie bezbolesny, a jego wykonanie trwa zaledwie ok. 15-20 minut. Jednak aby leczenie było skuteczne, należy go powtarzać. Zaleca się wykonanie serii około 10 zabiegów, by mieć pewność, że nadmierna potliwość ustąpi.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, na czym polega nadmierna potliwość stóp. Leczenie tego uciążliwego schorzenia może jednak na szczęście być skuteczne, a przy tym całkowicie bezbolesne. Zadbaj o swój komfort i skorzystaj z pomocy podologa, by pozbyć się codziennych problemów.
