Czym jest podochirurgia?
Być może wiesz, że podolog zajmuje się zdrowiem stóp, ale czy słyszałeś kiedyś o tym, co robi podochirurg? Sprawdź, czym zajmuje się ten specjalista i odkryj, jakie nowoczesne zabiegi umożliwia podochirurgia. Co to za dziedzina? Czy powinieneś skorzystać z tego, co ma do zaoferowania? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.
Spis treści:
- Podochirurgia – co to jest? Zacznijmy od podstaw
- Podolog a chirurg – kim są ci specjaliści?
- Jakie zabiegi wykonuje się w podochirurgii?
- Co jeszcze warto wiedzieć o podochirurgii?
- Podsumowanie
Podochirurgia – co to jest? Zacznijmy od podstaw
Wrastające paznokcie, haluksy i inne deformacje palców to problemy, które w ostatnim czasie pojawiają się u coraz większej ilości osób. W związku z tym na znaczeniu zyskuje podologia, która zajmuje się leczeniem stóp. A jak wiąże się z nią podochirurgia?
Podochirurgia to jedna z nowoczesnych dziedzin medycyny. Wkracza ona do akcji wtedy, gdy zwykłe metody terapii i leczenia stóp okazują się niewystarczające. Podochirurgia opiera się więc na wykonywaniu bardziej inwazyjnych zabiegów, których przeprowadzenie wymaga specjalistycznego doświadczenia i chirurgicznej precyzji.
Wykonanie zabiegu jest nieraz jedyną możliwością rozwiązania problemu u źródła, odzyskania dobrego samopoczucia i przywrócenia stopom estetycznego wyglądu. Właśnie dlatego odpowiednia diagnoza i wdrożenie profesjonalnej terapii są tak ważne.
Podolog a chirurg – kim są ci specjaliści?
Na początku warto zaznaczyć, że choć podolog posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, to nie jest on lekarzem. Zawód ten bywa określany jako profesja paramedyczna, jednak jest ściśle powiązany z wieloma dziedzinami medycyny.
W zależności od specyfiki konkretnego przypadku, podologia może wymagać współpracy specjalistów z zakresu ortopedii, fizjoterapii czy też dermatologii. To dzięki połączeniu wiedzy z tych dziedzin możliwa jest tak kompleksowa opieka.
U niektórych pacjentów konieczna bywa również interwencja chirurgiczna. Tego typu zabiegi są wykonywane przez lekarza chirurga we współpracy z podologiem. Specjalista posiada więc wykształcenie medyczne i doświadczenie niezbędne do ich przeprowadzenia. Sprawdźmy więc, jakie zabiegi obejmuje podochirurgia.
Jakie zabiegi wykonuje się w podochirurgii?
Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w obrębie stóp należą:
- Plastyka wałów okołopaznokciowych – wykonuje się ją w celu korekcji deformacji, urazów lub innych problemów dotyczących wałów okołopaznokciowych.
- Plastyka opuszka palca – podobnie jak w poprzednim zabiegu, tu również dokonuje się korekcji deformacji i innych schorzeń.
- Usunięcie egzostozy – w tym przypadku chirurg wycina ze skóry narośl chrzęstną.
- Usuwanie zmian skórnych – dotyczy to brodawek, torbieli i innych guzów. Wycina się je ze względów estetycznych lub profilaktycznych.
- Chirurgiczne usuwanie odcisku lub brodawki wirusowej – zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym przywracają komfort i pozwalają pozbyć się problemu.
- Podcinanie wrastającego paznokcia – wrastający paznokieć to często spotykane schorzenie. Gdy zwykłe metody leczenia okazują się niewystarczające, konieczna może się okazać interwencja chirurga.
- Usuwanie torbieli śluzowatej – po niektórych urazach w okolicy stawów może pojawić się ganglion, czyli guz wypełniony śluzem. Chirurg usuwa go, jeśli powoduje on ból.
Oczywiście każdą z wymienionych procedur poprzedza przeprowadzenie dokładnej konsultacji chirurgicznej i kwalifikacji do zabiegu. Gwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo pacjenta i jak najwyższą skuteczność leczenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o podochirurgii?
Skoro znasz już najczęściej wykonywane zabiegi podochirurgiczne, powinieneś też wiedzieć, że ich przeprowadzanie uznaje się za bardzo bezpieczne i małoinwazyjne. Chirurg nie ingeruje głęboko w tkanki, przez co ryzyko powikłań nie jest wysokie. Pacjent otrzymuje też znieczulenie miejscowe, które znacznie podnosi komfort całej procedury.
Po zabiegu bardzo szybko wraca się do pełni sił. Kluczowe jest jednak to, aby stosować się do zaleceń podologa, odpowiednio dbać o ranę i regularnie zmieniać opatrunki. Pacjent powinien też przez jakiś czas unikać obciążających aktywności fizycznych i niewygodnego, uciskającego obuwia. W ten sposób leczenie będzie kompletne i skuteczne.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak nowoczesną metodą leczenia jest podochirurgia. To dziedzina medycyny, która zapewnia stopom wszystko, co może być potrzebne do ich skutecznego i kompleksowego wyleczenia, a do tego nie skazuje pacjenta na długotrwałą rekonwalescencję. Sprawdź ofertę Instytutu Zdrowej Stopy i zrób krok w stronę lepszego samopoczucia pod opieką profesjonalistów.