Niektóre problemy zdrowotne dotyczące stóp nie rzucają się w oczy, natomiast inne są bardzo wyraźnie zauważalne. Właśnie tak jest w przypadku krwiaków podpaznokciowych, które nieraz przybierają bardzo charakterystyczny, ciemny kolor i spory rozmiar. Skąd bierze się takie schorzenie? Czy można sobie z nim jakoś poradzić? Czytaj dalej nasz artykuł, żeby się tego dowiedzieć.
Spis treści:
- Czym są i skąd biorą się krwiaki podpaznokciowe?
- Krwiak pod paznokciem – jakie są jego objawy?
- Jak usuwa się krwiaki podpaznokciowe? Leczenie u podologa
- Jakie mogą być konsekwencje krwiaka pod paznokciem?
- Podsumowanie
Czym są i skąd biorą się krwiaki podpaznokciowe?
Krwiaki pod paznokciem to efekt wylewu krwi pod paznokciem. Problem ten pojawia się dość często i może przytrafić się naprawdę każdemu, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich dochodzi do jego wystąpienia. Zacznijmy jednak od początku.
Wyraźnie widoczne, ciemne przebarwienie pod paznokciem jest oznaką uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wydobywa się z nich krew, która nie wypływa na zewnątrz, ponieważ jest zatrzymywana przez płytkę paznokcia. Krew pod paznokciem wytwarza nacisk na tkanki, co może skutkować bólem oraz innymi konsekwencjami.
Kiedy najczęściej pojawiają się krwiaki podpaznokciowe? Do ich wystąpienia dochodzi przeważnie w wyniku różnego rodzaju urazów mechanicznych. Wystarczy, że mocniej uderzymy się nogą o przypadkowy przedmiot w mieszkaniu, upuścimy na stopę ciężki przedmiot lub zbyt mocno będziemy uciskać palce za małym obuwiem – i problem już gotowy.
Krwiak pod paznokciem – jakie są jego objawy?
Niektóre mniej poważne krwiaki wyglądają po prostu jak delikatne przebarwienie paznokcia. W takich przypadkach przeważnie nie towarzyszy im ból, a krew sama wchłania się w skórę i ślad po kilku tygodniach zanika. Nie jest więc wtedy potrzebna wizyta u specjalisty. Niestety, krwiak może też być znacznie większym problemem.
Podstawowym objawem krwiaka jest oczywiście zmiana koloru pod paznokciem, która może przyjąć ciemnoczerwoną lub czarną barwę. Urazowi mogą jednak towarzyszyć inne uszkodzenia paznokcia, w tym przede wszystkim:
- pęknięta bądź pofałdowana płytka,
- schodzenie paznokcia, czyli odpadanie jego płytki,
- uszkodzenie macierzy paznokcia.
Taka sytuacja może się niestety wiązać z odczuwaniem silnego bólu. Koniecznie należy się wtedy udać do specjalisty, który wdroży profesjonalne leczenie i rozwiąże problem u jego źródła. Sprawdźmy, jak z krwiakami radzi sobie podolog.

Jak usuwa się krwiaki podpaznokciowe? Leczenie u podologa
W przypadku poważniejszych krwiaków podpaznokciowych pacjent powinien udać się do podologa, który profesjonalnie zajmie się problemem. Pierwszym krokiem będzie konsultacja, podczas której pacjent zostanie dokładnie zdiagnozowany, a podolog wybierze najskuteczniejszą metodę leczenia.
U niektórych pacjentów może się okazać, że wystarczające będzie zastosowanie maści lub innego preparatu przyspieszającego wchłanianie się krwiaków. Czasem jednak konieczny może być zabieg, szczególnie w przypadkach, gdy pacjent mierzy się z dotkliwym bólem.
Podczas zabiegu podolog usuwa krwiaki podpaznokciowe. Leczenie takie jest skuteczne i bezbolesne. Polega ono na bezpiecznym nawierceniu płytki paznokcia za pomocą frezu, odprowadzeniu krwi i oczyszczeniu miejsca, w którym doszło do urazu.
Cały proces odbywa się w sterylnych warunkach, tak by nie doszło do zakażenia, a po wszystkim na paznokieć nakładany jest specjalny opatrunek zabezpieczający. Zabieg nie wymaga zakładania szwów, dzięki czemu rekonwalescencja jest bardzo krótka.
Jakie mogą być konsekwencje krwiaka pod paznokciem?
Duży krwiak pod paznokciem to zdecydowanie sprawa, którą powinien zająć się specjalista. Nie dość, że może on wywoływać dotkliwy ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, to zbagatelizowanie problemu wiąże się z ryzykiem powikłań.
Nieusunięty krwiak może doprowadzić do poważnego uszkodzenia macierzy paznokcia, a także do całkowitego oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska. Oderwany paznokieć jest też potencjalną przyczyną zakażeń oraz infekcji niebezpiecznych dla zdrowia. Warto więc w porę zadziałać, by uchronić się przed podobnymi konsekwencjami.
Podsumowanie
Po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością wiesz już, czym są krwiaki podpaznokciowe. Leczenie krwiaka, któremu towarzyszy uszkodzenie płytki paznokcia, powinno odbywać się w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Tylko w ten sposób można pozbyć się źródła problemu i uniknąć negatywnych konsekwencji. Tym samym zadbasz o zdrowie oraz estetyczny wygląd stóp lub dłoni.